WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

KALINA SZTYWNOLISTNA - Viburnum rhytidophyllum


Kwitnący krzew kaliny sztywnolistnej Piękny zimozielony krzew, dorastający do wysokości 3 m, pochodzący z północnych i zachodnich Chin. Pędy wzniesione, gęsto kutnerowato owłosione. Ulistnienie jest największą ozdobą i najczęstszą przyczyną jej uprawy. Jej liście jest sztywne, ciemnozielone, jajowate lub lancetowate, osiągające długość 17 cm.

kalina sztywnolistna
Górna powierzchnia jest charakterystycznie pomarszczona, dolna pokryta gęstym żółtawoszarym kutnerem (meszkiem). Roślina uważana jest za zimozieloną, ponieważ jej liście jeśli nie zmarzną, to na krzewie pozostają przez kilka lat.

Kwiaty kaliny sztywnolistnej
Kwiaty kredowobiałe, średnicy 6 cm, zebrane w baldachogrona średnicy 10-20 cm, wyglądają również bardzo dekoracyjnie. Kalina sztywnolistna kwitnie na przełomie maja i kwietnia. Owoce - jednonasienne pestkowce, purpurowe, później czarne, błyszczące, półsuche, dojrzewają we wrześniu i październiku.

Owoce kaliny sztywnolistnej
Kalina wymaga świeżej, zasobnej i wilgotnej gleby. Stanowiska słonecznego, osłoniętego od południa i wschodu. Uprawę zaleca się w zachodniej oraz w cieplejszych okolicach środkowej i południowej części Polski. Zalecana uprawa w strefach 6b-7. W młodości rośnie wolno i wymaga okrywania w mroźne zimy. Z wiekiem nabiera odporności.Wszelkie cięcia wykonujemy wiosną