WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

JUDASZOWIEC CHIŃSKI - Cercis chinensis


Kwitnšcy judaszowiec chiński Drzewo lub wysoki krzew dorastający do 15m (w Polsce do 8m) wysokości, zrzucający liście na zimę. Występuje w Azji oraz w Europie Zachodniej i Południowej. Uprawiany ze względu na liście i motylkowate różowe o różnych odcieniach kwiaty, które ukazują się przed rozwojem liści bezpośrednio na grubych gałęziach i pniu, co wygląda bardzo efektownie. Jego kwiaty - zebrane w pęczki po 3-6 wyrastają z pączków śpiących wprost z gałęzi, konarów, a nawet pnia! Zjawisko to nosi nazwę kauliflorii. Drzewo wygląda jakby było oblepione bibułkowymi kulkami. Kwitnienie trwa do trzech tygodni, w kwietniu lub maju.

judaszowiec chiński Warto wiedzieć, że kwiaty judaszowca są jadalne, mają słodko-kwaskowy smak i można je dodawać do sałatek. Liście judaszowca mają sercowaty kształt o zaostrzonym wierzchołku. Rozwijają się w maju a jesienią przebarwiają się na żółty kolor. Owocami są strąki, które pozostają na drzewie aż do wiosny, a przy wietrznej pogodzie wydają charakterystyczny szelest. Nasiona znajdujące się wewnątrz tych strąków są koloru brązowego i są bardzo twarde. W Polsce judaszowe zawiązują nasiona bardzo rzadko. Nazwa-judaszowiec, wiąże się prawdopodobnie z Judaszem Iskariotą, który po zdradzeniu Chrystusa powiesił się na tym drzewie.

Liście judaszowca po jesiennym przebarwieniu Judaszowiec chiński wymaga lekkiej, piaszczystej, możliwie świeżej gleby, oraz miejsc osłoniętych, słonecznych i ciepłych. Nie lubi gleb ciężkich i mokrych. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny lub zasadowy (pH 6,5-7,2). Chociaż jest gatunkiem wśród judaszowców najbardziej odpornym na mróz, warto go w młodości owinąć na zimę słomą lub grubym papierem. Nie należy używać do tego celu folii, bo pod nią zwiększa się wilgotność, pędy szybciej się nagrzewają a potem łatwiej marzną. Również wiosną gdy temperatura spada poniżej -3 stopni C, mogą przemarznąć pąki kwiatowe.

Wyrastające kwiaty z pnia judaszowca chińskiego Uprawa judaszowca w Polsce wschodniej i północno-wschodniej może być problematyczna. Źle znosi przesadzanie, szczególnie w starszym wieku. Jeśli jest to konieczne, należy robić to wiosną a rośliny przenosić z dużą bryłą korzeniową. Nie wymaga przycinania. Ich pędy wycinamy lub skracamy tylko wtedy, gdy przemarzną lub jeśli chcemy skorygować kształt korony. Rośliny należy zasilać nawozem nie później niż do początku czerwca. Późniejsze nawożenie powoduje to, że rośliny kończą wegetację zbyt późno, przyrosty nie zdążą przed zimą dobrze zdrewnieć co w efekcie prowadzi do zimowego przemarzania. Zalecana uprawa w strefach 6-9.