WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

JAŚMINOWIEC WONNY - Philadelphus coronarius


jaśminowiec wonny Jaśminowiec wonny obecnie jest krzewem rzadko spotykanym. Pochodzi z Europy Południowej i Azji Mniejszej. Dokładnie jego zasięg geograficzny jest trudno ustalić, ponieważ gatunek ten w celach dekoracyjnych był szeroko uprawiany już w czasach starożytnych.

jaśminowiec wonny Bardzo ceniony ze względu na silny zapach kwiatów. Krzew wysokości do 3 m, dość silnie rosnący,o wyprostowanych i sztywnych pędach, łukowato przewieszających się na starszych gałęziach. Kwitnie pod koniec maja i zazwyczaj bardzo obficie i długo.

Kwiaty jaśminowca wonnego
Kwiaty kremowobiałe, przyjemnie pachnące, średnicy 2,5-3 cm, o płasko rozłożonych płatkach, zebrane po 5-9 w gronach. Liście jajowate, długości 4-8 cm, o brzegach odlegle ząbkowanych. Mało wymagający w stosunku do gleby, ale najlepiej rośnie na glebach wapiennych i dość zasobnych w składniki pokarmowe.

Kwiaty jaœminowca wonnego w zbliżeniu
Dość dobrze znosi ocienienie.Jaśminowiec wonny może mieć szerokie zastosowanie w parkach zieleni miejskiej, wiejskiej, osiedlowej i ogródkach przydomowych. Może być stosowany na nisko cięte żywopłoty, oraz zwarte niecięte szpalery.Po przekwitnięciu tniemy wszystkie pędy, które wydały kwiaty. Zakwitnie w następnym roku wyłącznie na pozostawionych jej młodych pędach. Przycięte silnie odrastają i w ten sposób należy je co kilka lat odmładzać.Bardzo wytrzymały na mrozy, suszę i zanieczyszczenia powietrza. Zalecana uprawa w strefach 5-7.