WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

IGLICZNIA TRÓJCIERNIOWA - Gleditsia triacanthos


Fantazyjnie poskręcane długie strąki Iglicznia trójcieniowa-Glediczia trójcierniowa jest drzewem z rodziny motylkowatych, pochodząca z Ameryki Północnej.Jest kuzynką robini akacjowej. Nie występuje w Polsce w stanie naturalnym, lecz jest często sadzona w parkach i ogrodach. Iglicznia może dorastać u nas do 25 m wysokości.

iglicznia trójcierniowa
Gałęzie i pnie starszych drzew pokryte są długimi cierniami zebranymi po trzy w pęki. Ozdobą rośliny są kwiaty, liście i strąki. Jej kwiaty są drobne, pachnące i bardzo miododajne. Kwitnie w czerwcu i lipcu.

 Pień pokryty długimi cierniami

Pierzaste liście igliczni rozwijają się dopiero w połowie maja, a jesienią przebarwiają się na intensywnie żółty kolor.W upalne letnie dni składa listki podobnie jak mimoza. Gatunek ten wyróżnia się przede wszystkim okazałymi, niemal 40-centymetrowymi czerwonobrunatnymi strąkami, płaskimi i fantazyjnie poskręcanymi, które wiszą na gałęziach jeszcze długo po opadnięciu liści.

Ciernie okazałej długości

Drzewo gubi je stopniowo aż do wiosny. Nasiona płaskie, żółtawobrunatne, 6 mm średnicy, otoczone grubą skórką. Za młodu miąższ wypełniający strąki jest słodki, a po ugotowaniu - jadalny, podobnie jak nasiona, które w smaku przypominają groch. Rośliny są zresztą spokrewnione. Jednak aby wytworzyły się pełne nasiona, potrzebne jest długie i ciepłe lato.Liście przebarwione jesienią na żółto
Drzewo to wymaga stanowisk słonecznych i osłoniętych od wiatru.Dobrze rośnie na suchych, lekkich, ale żyznych glebach. Jest w pełni odporne na mrozy, dobrze tez znosi susze, zasolenie gleby i zanieczyszczenie powietrza. Zaś dzięki ażurowej koronie można ją sądzić nawet naprzeciw okien - nie zasłoni światła słonecznego.Nie wymaga regularnego cięcia, oprócz usuwania wczesną wiosną martwych gałęzi lub ich fragmentów.Zalecana uprawa w strefach 3-9.