WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

HORTENSJA OGRODOWA - Hydrangea macrophyla


Kwitnący krzew hortensji ogrodowej Hortensja pochodzi z Ameryki Północnej i wschodniej Azji. Do Europy przywieziono ją w XVIII wieku i bardzo szybko stała się popularnym krzewem ogrodowym.W Polsce dorasta do 1 m.wysokości. Kwitnie bardzo obficie w lipcu do września. Kwiaty średnicy 15-20 cm. płonne, różowe lub niebieskie, kuliste. Liście duże, w zarysie jajowate do eliptycznych, 7-15 cm długości, mięsiste, brzegi z dużymi , tępymi ząbkami. Nie jest całkowicie mrozoodporna i trzeba ją na zimę zabezpieczyć. Osobiście uprawiam hortensję od wielu lat bez większych problemów. Nie poleca się sadzenia hortensji w części wschodniej i północno-wschodniej Polski

kwiaty hortensji ogrodowej Gleba powinna być próchniczna, żyzna i przepuszczalna (hortensje nie znoszą podmokłych ziem gliniastych), odczyn podłoża zaś - kwaśny (optymalne pH wynosi (4,5-5,5). Gdy liście stają się jasnozielone lub żółte, wskazuje to na zbyt zasadowy odczyn gleby, należy ją wzbogacić kwaśnym torfem.Liście hortensji są duże i delikatne, łatwo więc tracą wodę i więdną w upalne letnie dni. Potrzebuje ona dużo wody do prawidłowego rozwoju, dlatego też lepiej się czuje w półcieniu, chociaż obficiej kwitnie w słońcu. Wybierzmy więc dla krzewu miejsce wilgotne i niezbyt nasłonecznione. Hortensje ogrodowe zawiązują pąki kwiatowe w drugiej połowie lata, a kwitną latem następnego roku. Jeśli więc chcemy, aby rośliny pięknie zakwitły w przyszłym roku, musimy za wszelką cenę chronić wierzchołki pędów przed przemrożeniem w okresie zimy. Zabezpieczamy je podsypując korą, torfem lub liśćmi na wysokość 20-30 cm oraz okrywamy gałązkami świerku lub sosny. Po szczególnie ostrych zimach, gdy mróz w znacznym stopniu zniszczył roślinę, obcinamy prawie całe gałązki, aż do miejsca gdzie pozostały żywe pąki. Trzeba się jednak liczyć z tym, że hortensja zakwitnie nieco później, a może nawet dopiero za rok.

Płonny kwiat hortensji ogrodowej Mimo że zabezpieczanie hortensji na zimę jest dość kłopotliwe, trud ten warto podjąć, wspaniałe kolorowe kwiaty i długi okres kwitnienia z pewnością nam go wynagrodzą. Aby hortensje bujnie rosły i tworzyły silne pędy, zaleca się je przerzedzać co roku, najlepiej wczesną wiosną. Wycinamy wówczas pędy przemarznięte i cienkie. Na obfite kwitnienie hortensji ma również wpływ ich prawidłowe nawożenie. Niedobór azotu, fosforu, magnezu i żelaza, a także zbyt wysoki odczyn gleby osłabia wzrost rośliny. Na liściach pojawia się chloroza, a pąki kwiatowe się nie zawiązują. Nawożenie azotem należy stosować do końca maja. Póżniejsze podawanie azotu roślinom uprawianym w gruncie jest nie wskazane, gdyż nie zdąża zdrewnieć przed zimą i są narażone na przemarzanie.Na kolor kwiatów możemy wpłynąć regulując kwasowość ziemi, w której uprawiamy rośliny. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Aby uzyskać niebieską barwę kwiatów, glebę musimy zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Podobny efekt uzyskamy podlewając krzew roztworem ałunu potasowego bądź siarczanu glinu. Dobrze jest także wyściółkować powierzchnię gleby wokół krzewu, używając torfu wysokiego, czy też kompostu korowego. Krzew hortensji po jesiennym przebarwieniu Jeżeli natomiast chcemy uzyskać odczyn bardziej zasadowy gleby w celu wybarwienia kwiatów na czerwono, możemy zastosować nawozy zasadowe, zawierające wapń lub magnez. Przy uprawie hortensji w pojemnikach, roślinom można podawać ałun (siarczan glinowo-potasowy) w dawce 5 -7 g na pojemnik, dwukrotnie w ciągu uprawy, lub co tydzień podlewać je roztworem ałunu w stężeniu 0,3%.Należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści - liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają. Dlatego też dobrze jest dokonywać pomiarów pH gleby za pomocą pH-metru (zwanego też kwasomierzem). Kolor kwiatów można zmienić jedynie u odmian o barwnych kwiatach płonnych, które zawierają antocyjany. Nie nadają się natomiast do tego celu odmiany białe. Możliwa uprawa w strefach 6-9.