WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

GLICYNIA KWIECISTA - Wisteria floribuda


Kwitnaca glicynia kwiecista na podporze Glicynia kwiecista jest jednym z najpiękniejszych pnączy prawoskrętnych, jego ozdobą są przede wszystkim niespotykanej urody kwiatostany o długości dochodzącej nawet do 70 cm. Kwiaty fioletowe z niebieskim odcieniem, pachnące, rozwijają się od maja do czerwca. Efektownie też wyglądają, duże złożone liście tworzące tło dla bujnych kwiatostanów. Glicynia jest dość silnym pnączem wijącym się po podporach, które powinny być mocne i wysokie.

Glicynia chińska Glicynia wymaga świeżej, głębokiej, piaszczystej gleby i odpowiedniej wilgotności oraz nawożenia nawozami organicznymi i mineralnymi, przede wszystkim fosforowymi, a przy niedostatku wapnia w glebie, wapnowania. W czasie wegetacji, kiedy wzrost jest intensywny, glicynia potrzebuje dużo wody. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowiskach osłoniętych, ciepłych i słonecznych. Przez pierwsze 3-4 lata po posadzeniu rośnie wolno, wymaga szczególnie starannej pielęgnacji i osłaniania na zimę.W następnych latach rośnie silnie, dając 1-3 m przyrostu rocznie, osiągając wysokość 10 m i więcej.

Kwiat glicyni kwiecistej
Glicynia w naszym klimacie jest odporna na mrozy, jednak młode rośliny w ostre zimy mogą przemarzać, trzeba je na zimę okryć słomianą matą, a glebę wokół pędów wyściółkować grubo korą. W przypadku przemarznięcia pędów z korzeni wybijają nowe pędy i one uzupełniają braki. Korzenie starych egzemplarzy mogą rozrastać się w promieniu kilkunastu metrów. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu, pozwalamy glicyni swobodnie rosnąć, aby się wzmocniła. Następnie tnie się ją silnie, aby utrzymać ładny wygląd, odpowiednie zagęszczenie krzewu i wymusić zawiązanie pąków kwiatowych.Pąki zawiązywane są wczesną jesienią, dlatego podstawowe cięcie wykonuje się latem (koniec lipca) przycinając większość nowych pędów nad 4 liściem, a pozostawiając nieprzycięte tylko pędy, które są potrzebne do ukierunkowania wzrostu rośliny.

Kwiat glicyni kwiecistej

Wczesną wiosną możemy cięcie poprawić, wycinając pędy bardzo cienkie, lub zamarłe, a na bocznych pędach pozostawić tylko 2-3 pąki. Miejsca cięcia powinny być zasmarowane pastą do zabezpieczania ciętych drzew np: Santar lub Funaben. Glicynia najczęściej zaczyna kwitnąć po 6 latach. Jeśli po 10 latach nie zacznie kwitnąć, pomimo cięcia pędów, wskazane jest wykonanie cięcia korzeni, które może wywołać kwitnienie w następnym roku. Korzenie tniemy wiosną (marzec) - wbijając szpadel możliwie głęboko dokoła roślin w odległości 1,5 -2 m od niej. Poprzez odpowiednie cięcie możliwe jest również uzyskanie formy krzewiastej nie wymagającej podpór.