WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

GLICYNIA CHIŃSKA - Wisteria sinensis


Kwitący krzew glicyni chińskiej

Przepięknie kwitnące lewoskrętne pnącze osiągające wysokość do 20 m. Występuje w Azji Wschodniej w Chinach i Japoni. Główną ozdobą glicyni chińskiej są liście, które pokrywają gęsto podpory, pergole, ściany domów itp. Liście osadzone skrętolegle składają się z 7-13 listków, jajowatopodłużnego kształtu. Kwitnie w maju i czerwcu sprawiając niezwykłe wrażenie. Jej niebieskofioletowe kwiaty zebrane w długie grona dochodzą do 40 cm.Wyselekcjonowano lub wyhodowano kilka odmian o kwiatach różnej barwy: od białej do czerwonofioletowej. Owocem są nasiona w strąkach, długości 10-15cm.

Glicynia chińska

Wymaga świeżej, głębokiej piaszczystej gleby i odpowiedniej wilgotności oraz nawożenia nawozem bydlęcym i nawozami mineralnymi zwłaszcza fosforowymi. Przy braku wapnia należy stosować wapnowanie. Stanowiska słoneczne, półcieniste, ciepłe i osłonięte. Glicynia przez 3-4 lata po posadzeniu rośnie wolno i wymaga osłaniania na zimę. Zalecana uprawa w strefach 5-8.

Obfitośc ulistnienia glicyni chinskiej

Potem rośnie silniej wytwarzając 1-2 m przyrosty rocznie, osiągając wysokość do 20 m. Aby utrzymać ładny wygląd, odpowiednie zagęszczenie krzewu, konieczne jest regularne cięcie. Przez pierwsze 2-3 lata po posadzeniu, pozwalamy glicyni swobodnie rosnąć, aby się wzmocniła. Następnie tnie się ją silnie, aby wymusić zawiązanie pąków kwiatowych, co przyspiesza kwitnienie i powoduje jego obfitość. Pąki zawiązywane są wczesną jesienią, dlatego podstawowe cięcie wykonuje się latem (koniec lipca) przycinając większość nowych pędów nad 4 liściem, a pozostawiając nieprzycięte tylko pędy, które są potrzebne do ukierunkowania wzrostu rośliny.

Kwiat glicyni chińskiej

Wczesną wiosną możemy cięcie poprawić, wycinając pędy bardzo cienkie, niepotrzebne lub zamarłe, a na bocznych pędach pozostawić tylko 2-3 pąki. Miejsca cięcia powinny być zamalowane pastą do zabezpieczania ciętych drzew np: Santar lub Funaben. Pastę taką można przygotować we własnym zakresie, dodając do nierozcieńczonej farby emulsyjnej fungicyd Topsin M, w dawce 20g na 1 l. Jeśli po wielu latach glicynia nie zacznie kwitnąć, pomimo cięcia pędów, wskazane jest wykonanie cięcia korzeni, które może wywołać kwitnienie w następnym roku. Korzenie tniemy wiosną (marzec), wbijając szpadel możliwie głęboko dokoła roślin w odległości 1,5 -2 m od nich. Poprzez odpowiednie cięcie możliwe jest również uzyskanie formy krzewiastej nie wymagającej podpór. Korzenie starych egzemplarzy mogą rozrastać się w promieniu kilkunastu metrów Zasadniczo glicynia w naszym klimacie jest odporna na mrozy, jednak młode rośliny trzeba okryć słomianą matą, a glebę wkoło pędów wyściółkować grubo korą. W przypadku przemarznięcia pędów z korzeni wybijają nowe i one uzupełniają braki.