WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

FORSYCJA POŚREDNIA - Forsythia intermedia


Kwitnący młody krzew forsycji pośredniej Forsycje należą do najpiękniejszych krzewów ozdobnych ze względu na bardzo obfite, i wczesne kwitnienie. Forsycje pośrednie dorastają do wysokości 3 metrów i szeroko się rozrastają. Pędy mają wzniesione, tylko pędy cienkie są łukowato przegięte. Liście naprzeciwległe o kształcie eliptycznym lub wąskojajowatym.

forsycja pośrednia Kwiaty żółte, kielich i korona 4-płatkowe długości około 2 cm, tworzą się jedynie na rocznych przyrostach. Płatki korony wysokie, wydłużone, u podstawy zrośnięte w krótką rurkę. Dwa pręciki. Kwitnie bardzo obficie wczesną wiosną, w marcu lub w kwietniu przed rozwojem liści. W kwiatach forsycji spotykamy zjawisko heterostylii, polegające na tym, że u jednych okazów (w obrębie tego samego gatunku) słupki są dłuższe od pręcików, u innych krótsze. Owocem jest 2-komorowa torebka, często na powierzchni brodawkowata. Nasiona oskrzydlone. Powszechnie są sadzone w parkach i ogrodach, w rejonach o łagodniejszych zimach. Podczas surowych zim pączki kwiatowe mogą przemarzać. Możliwa uprawa w strefach 6-8.

Liście forsycji pośredniej po jesiennym przebarwieniu Ponieważ kwitną na jednorocznych pędach, aby je pobudzić do wypuszczania nowych pędów i obfitego kwitnienia w przyszłym roku, należy zaraz po przekwitnięciu je przyciąć. Dobrze znoszą podcinanie i stare krzewy zaleca się co kilka lat odmładzać, wycinając wszystkie gałęzie tuż nad ziemią. Forsycje wymagają lekkich, świeżych, żyznych i wilgotnych gleb zasobnych w wapń. Zle rosną na glebach zachwaszczonych, a zwłaszcza zadarnionych i podmokłych. Znoszą ocienienie i mogą być sadzone nawet pod konarami wysokich drzew. Mają płytki system korzeniowy i są wrażliwe na przesuszenie. Można je sadzić pojedynczo, jako krzewy wolno rosnące, w grupach lub w formie nieciętych szpalerów. Znajdują wszechstronne zastosowanie w zieleni miejskiej i osiedlowej oraz w parkach, ogrodach i przydomowych ogródkach.