WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

DEREŃ JADALNY - Cornus mas

Kwitnacy krzew derenia jadalnego Jest to duży krzew lub małe drzewko dorastające do wysokości 5-8 m, o symetrycznej, owalnej koronie. Występuje w Europie południowo-wschodniej, w Azji Mniejszej i na Kaukazie. Rośnie powoli, niektóre egzemplarze mogą dożywać 200 lat. Pień i grube gałęzie są pokryte płatkowato łuszczącą się korowiną. Młode pędy owłosione, w jesieni zielonoszare, od strony nasłonecznionej zwykle zaczerwienione. Drewno bardzo twarde.

deren jadalny Bardzo efektowny i dekoracyjny w okresie kwitnienia oraz jesienią, gdy dojrzewają owoce, a następnie intensywnie przebarwiają się liście. Kwitnie obficie corocznie.Kwiaty złocistożółte, pojawiają się bardzo wcześnie na przełomie lutego i marca przed rozwojem liści. Liście jajowatoeliptyczne, długości 4-10 cm, na wierzchołku zaostrzone, u nasady zaokrąglone lub klinowate, z obu stron zielone i pokryte (przynajmniej młode) przylegającymi włoskami i umieszczone są na pędach naprzeciwlegle. Na jesieni liście brazowoczerwone i czerwone. Owoce ciemnoczerwone, elipsoidalne, długości 1,5-2 cm, z dużą, twardą pestką. Miąższ jest soczysty, w smaku cierpko-kwaskowaty.

Liscie i owoce derenia jadalnego
Owoce derenia jadalnego są bogatym źródłem witaminy C - zawierają jej tyle, co cytryny. Ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych mogą być wykorzystywane do naturalnego zakwaszania przetworów owocowych.Owoce używane są też na nalewki (dereniówka), dżemy i galaretki, kompoty i do wyrobu win. Dzięki działaniu ściągającemu i przeciwzapalnemu, owoce używane są w leczeniu chorób przewodu pokarmowego. W stanie pełnej dojrzałości (po opadnięciu) słodkie i smaczne. Dojrzewają we wrześniu - październiku. Pierwsze owoce derenia można uzyskać w 3. lub 4. roku po posadzeniu.

Dojrzewające owoce derenia jadalnego
Dobrze rośnie na glebie lekkiej, próchnicznej, przepuszczalnej i lekko wapiennej. Jest średnio odporny na suszę, ale wrażliwy na zasolenie. Preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ale znosi także częściowe zacienienie, chociaż obficiej owocuje na stanowiskach słonecznych. Derenie są interesującą ozdobą w parkach i małych ogródkach. Sadzić należy pojedynczo na trawnikach i na obrzeżach dużych skupień drzew. Dobrze znosi cięcie, może więc być wykorzystany na formowane żywopłoty. Derenie można także rozpinać na ścianach budynku w formie palmet.Formy drzewiaste nie wymagają regularnego cięcia, oprócz sporadycznego wycinania gałęzi pod koniec zimy. Miododajna, bardzo cenna roślina w pszczelarstwie.