WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

DAWIDIA CHIŃSKA - Davidia involucrata


Drzewo kwitnącej dawidii chińskiej Dawidia jest drzewem niezwykłym.Wielu botaników uważa jš za królową drzew strefy klimatu umiarkowanego. Ze względu na kwiatostany otoczone pięknymi białymi podsadkami, zyskała sobie w wielu różnych językach miano drzewa chusteczkowego lub gołębiego.

dawidia chińska Dawidia występuje w zachodnich Chinach, gdzie osiąga wysokość do 20 m. U nas dorasta do 10 m. W młodości ma pokrój stożkowaty, z czasem zaokrąglający się. Pień prosty, u starszych okazów pokryty łuszczącą się korowiną barwy cynamonowej. Liście szerokoowalne, ząbkowane, z czerwonymi ogonkami do 16 cm długości, sercowate u podstawy, wiosną mają barwę brązową, następnie zielenieją, a jesienią przebarwiają się na żółto.

Zdrowe ulistnienie dawidii chińskiej W maju tworzą się gęste, zwisłe, główki do 2 cm średnicy, składające się z niepozornych kwiatów z czerwonopurpurowymi pręcikami. Każdy kwiatostan jest otoczony przez parę białych, do 20 cm dugości podsadek i to właśnie ten zadziwiający twór decyduje o jej nieprzepartym uroku.

Dojrzewające owoce dawidii chińskiej Potrzebuje żyznych, świeżych, głębokich i próchnicznych gleb. Słonecznego lub półcienistego stanowiska, oraz bezwzględnie osłoniętego od silnych wiatrów, które w przeciwnym razie mogłyby zniszczyć to delikatne drzewo. Jest wrażliwa na suszę, a w młodośc wymaga okrycia na zimę, gdyż młode pędy cierpią od mrozu. Starsze drzewa są odporne, ale tylko w Polsce Zachodniej, na Pomorzu Zachodnim i cieplejszych okolicach Wielkopolski. Zalecane strefy uprawy 6b-8. Cięcie formujące ma kluczowe znaczenie przez pierwsze pięć lat wzrostu. Zaleca się wyprowadzenie centralnego przewodnika tak wysoko, aby możliwe było podejście pod roślinę. Dawidii nie nękają żadne szkodniki czy choroby.