WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

BUKSZPAN ZWYCZAJNY - Buxus sempervirens


Krzew bukszpanu zwyczajnego Bukszpan jest gęstym, zimozielonym krzewem o gałęziach wzniesionych, dorastającym do wysokości 3 metrów. Liście naprzeciwległe, jajowate, skórzaste, z wierzchu błyszczące, długości 15-25 mm.

Liście bukszpanu zwyczajnego Niewielkie kwiaty osadzone są pęczkami w kątach liści. W środku pęczka znajduje się kwiat męski otoczony kilkoma żeńskimi. Kwiaty męskie są zielonożółte a kwiaty żeńskie białawe. Bukszpan kwitnie w kwietniu i maju. Owocem jest torebka z trzema wyrostkami - resztkami szyjek słupków. Krzew nektarodajny.

Kwitnąca gałązka bukszpanu zwyczajnego Bukszpan wiecznie zielony należy do gatunków o skromnych wymaganiach glebowych. Może rosnąć na przeciętnej glebie ogrodowej, z wyjątkiem gleb krańcowo suchych i mokrych. Znosi również gleby wapienne. Jest odporny na suszę.

Kwiat bukszpanu zwyczajnego Na mróz jest średnio odporny, dlatego najlepiej go sadzić w miejscach zacienionych i osłoniętych od zimowych wiatrów. Dobrze rośnie również w pełnym słońcu. W warunkach klimatycznych Polski polecany jest do uprawy w strefach 7a,7b i 6b (Polska zachodnia i środkowa). Doskonale znosi cięcie i formowanie w różne figury geometryczne. Nadaje się na żywopłoty, które przycinamy dwa lub trzy razy w roku. Poprzez przycinanie można kontrolować jego wielkość.