WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

BUK POSPOLITY CZERWONOLISTNY
Fagus silvatica atropurpurea


Drzewo buka pospolitego czerwonolistnego wiosną buk pospolity czerwonolistny Na terenach podgórskich i na Pomorzu często można go spotkać przy drogach. Drewno buka jest twarde, ciężkie, łatwo łupliwe. Kwiaty męskie o 5-6 działkach i 8-12 pręcikach są zebrane w zwisające główki. Kwiaty żeńskie osadzone są po dwa na wierzchołku pędów jednorocznych.Owocem jest trójkanciasty jadalny orzech. Liście zielone, błyszczące, całobrzegie lub odlegle ząbkowane, długości 4-10 cm, szerokości 2,5-6 cm i opadające na zimę. Młode liście obustronnie srebrzyście owłosione. Jesienią przebarwia liście na żywy żółty i pomarańczowy kolor. Gruby pień jest pokryty, gładką, szarosrebrzystą, rzadko spękaną korowiną.

Kwiaty buka czerwonolistnego Wymaga gleby żyznej, świeżej, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej, wilgotnej i z zawartością wapnia. Jest gatunkiem cienioznośnym. Dobrze znosi cięcie i formowanie, dobrze się przy tym zagęszcza, dlatego doskonale nadaje się na żywopłoty różnej wysokości. Ma zastosowanie do dużych założeń ogrodowych.

Drzewo buka jesienią po przebarwieniu liści na brązowo U drzew rosnących w zwarciu pnie są wysokie, gładkie, natomiast u rosnących samotnie często pień rozdziela się już nisko nad ziemią na potężne konary. Z uwagi na znaczne rozmiary tych drzew po osiągnięciu dojrzałości, należy zadbać o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni. Bardzo efektownie wyglądają buki rosnące pojedynczo lub w luźnych grupach na dużych powierzchniach trawników. Tworzą wówczas szerokie, nisko osadzone korony. Są one bardzo odporne na działanie silnych wiatrów. Uprawa możliwa w strefach 5-7.