WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

BUK POSPOLITY - Fagus silvatica


Fragment drzewa buka pospolitego Drzewo o szerokiej, gęstej i nisko osadzonej koronie, dorastające do 30 m wysokości. Występuje w zachodniej i środkowej Europie, gdzie jest jednym z podstawowych drzew lasotwórczych. Tworzy czyste drzewostany bukowe, tzw. buczyny lub rośnie w lasach mieszanych. Stanowi także ważny element zdrzewień parkowych oraz w zieleni osiedlowej.

buk pospolity Na terenach podgórskich i na Pomorzu często można go spotkać przy drogach. Drewno buka jest twarde, ciężkie, łatwo łupliwe. Kwiaty męskie o 5-6 działkach i 8-12 pręcikach są zebrane w zwisające główki. Kwiaty żeńskie osadzone są po dwa na wierzchołku pędów jednorocznych.Owocem jest trójkanciasty jadalny orzech. Liście zielone, błyszczące, całobrzegie lub odlegle ząbkowane, długości 4-10 cm, szerokości 2,5-6 cm i opadające na zimę. Młode liście obustronnie srebrzyście owłosione. Jesienią przebarwia liście na żywy żółty i pomarańczowy kolor. Gruby pień jest pokryty, gładką, szarosrebrzystą, rzadko spękaną korowiną.

Owoce buka pospolitego Wymaga gleby żyznej, świeżej, gliniastej lub piaszczysto-gliniastej, wilgotnej i z zawartością wapnia. Jest gatunkiem cienioznośnym. Dobrze znosi cięcie i formowanie, dobrze się przy tym zagęszcza, dlatego doskonale nadaje się na żywopłoty różnej wysokości. Ma zastosowanie do dużych założeń ogrodowych.

Żółty i pomarańczowy kolor liści buka pospolitego jesienią U drzew rosnących w zwarciu pnie są wysokie, gładkie, natomiast u rosnących samotnie często pień rozdziela się już nisko nad ziemią na potężne konary. Z uwagi na znaczne rozmiary tych drzew po osiągnięciu dojrzałości, należy zadbać o zapewnienie odpowiedniej przestrzeni. Bardzo efektownie wyglądają buki rosnące pojedynczo lub w luźnych grupach na dużych powierzchniach trawników. Tworzą wówczas szerokie, nisko osadzone korony. Są one bardzo odporne na działanie silnych wiatrów. Uprawa możliwa w strefach 4-7.