WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

BUDLEJA DAWIDA - Buddleja Davidii


Kwitnący krzew budlei Dawida Budleje pochodzą z umiarkowanych i tropikalnych rejonów wschodniej Azji, Ameryki Południowej i Afryki. Występuje tam około 100 gatunków tego rodzaju botanicznego. Są to nieduże drzewa, krzewy lub rośliny zielne. Tylko niektóre z nich uprawia się w ogrodach. W Polsce, jak dotąd, rzadko można je zobaczyć. Najbardziej cenionym kwitnącym krzewem jest Budleja Davida (Buddleja davidii). Jest krzewem dorastającym u nas do wysokości 3 m. Jej drobne kwiaty, zebrane w długie (nawet 30-centymetrowe) gęste kwiatostany, wyrastają na końcach pędów.

budleja dawida Rozwijają się stopniowo, najpierw na pędach głównych, później na bocznych. Kwitnienie trwa od początku sierpnia aż do października. W zależności od odmiany kwiaty budlei mają barwę białą, różową, niebieską, fioletową lub purpurową. Ponieważ przyjemnie pachnie i masowo obsiadają ją motyle, w wielu językach roślina ta nazywana jest motylim krzewem. Z daleka wygląda niczym wielki, zgrabnie ułożony bukiet.

Pojedynczy kwiat budlei Dawida Krzew ten lubi żyzną, gliniasto-piaszczystą glebę o odczynie zbliżonym do obojętnego. W okresie suszy szybko więdnie, podczas upałów trzeba więc go obficie podlewać. Ponieważ ma duże wymagania pokarmowe, w okresie wegetacji powinien być 2-3-krotnie zasilany nawozami wieloskładnikowymi. Jest, niestety, mało odporna na mrozy. Na zimę trzeba ją okrywać (podobnie jak róże krzaczaste) kopczykiem ziemi, kory, trocin lub liści. Możliwa uprawa w strefach 6-9.

Krzew budlei przed zakwitnięciem Pędy ponad kopczykiem zwykle przemarzają, ale nie ma to większego znaczenia, gdyż i tak krzew powinien być co roku krótko przycinany (najlepiej na przełomie kwietnia i maja, zaraz po rozgarnięciu kopczyka). Cienkie pędy skracamy do długości 5-10 cm a grube do 20-25 cm. Budleja rośnie bardzo szybko - nawet po tak krótkim przycięciu w sierpniu uzyskuje około 1,5 m wysokości - i bardzo obficie pokrywa się kwiatami. Nie przemarznięte i nie przycięte budleje osiągają do 3 m wysokości, ale słabo kwitną i mają brzydki pokrój.