WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

AKTINIDIA OSTROLISTNA (MINI KIWI) - Actinidia arguta


Pnącze aktinidi ostrolistnej latem

Aktinidia ostrolistna (Mini Kiwi), jest ozdobnym pnączem o zwartym pokroju i smacznych owocach.Rośnie silnie, rocznie przyrasta 1-2 metrów, dorastając do 4m.Odmiana obupłciowa, samopylna, wystarczy jedna roślina, aby mogła owocować.Rozpoczyna owocowanie w 2-3 roku po posadzeniu. Do wydania owoców wymaga około 150 dni bez przymrozków.W czerwcu zakwita białymi kwiatami. Owoce średniej wielkości, wydłużone (2,5cm długości i 1,5 cm szerokości), zielone, smaczne, dojrzewają w październiku.Gdy zbierzemy je niedojrzałe - miękną i dojrzewają przechowywane z owocami wytwarzającymi etylen, np. jabłkami, zapakowane w torbę i trzymane w temp. pokojowej.

aktinidia ostrolistna

Aktinidia lubi stanowisko ciepłe i osłonięte od wiatrów, słoneczne lub półcieniste. Posadzona w cieniu owocuje słabo. Dobrze rośnie tylko na zdrenowanych, żyznych glebach, mogą to być gleby bardziej piaszczyste lub gliniaste, ale najważniejsze, aby były żyzne, pulchne i nie przesychające. Jeśli ziemia jest uboga, trzeba wykopać obszerny dołek, głęboki na pół metra i wypełnić go kompostem, torfem zmieszanym z ziemią lub gliną. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny o pH 5-6,5.

Aktinidia ostrolistna podczas kwitnienia

Aktinidie są wrażliwe na susze i wymagają obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie intensywnego wzrostu jak i podczas upałów.Wytrzymuje mrozy do około - 25 st. C. Szczególnie przydatna do małych ogrodów. Jeśli dysponujemy dużą przestrzenią dla aktinidii, możemy pozostawić ją swobodnemu wzrostowi traktując ją jako roślinę ozdobną i przycinać tylko pędy nadmiernie zagęszczające lub przeszkadzające. Taka roślina rozpocznie owocowanie później i będzie mieć mniej owoców i gorszej jakości. Aby uzyskać możliwie najwięcej ładnych owoców dobrej jakości, powinno się rośliny specjalnie prowadzić i silnie ciąć, pamiętając, że owocują pędy 2 letnie. Takie cięcie wykonujemy po pięciu latach po posadzeniu. Cięcie pędów wykonujemy latem lub pod koniec zimy, w lutym albo na początku marca. Nie wolno ciąć aktinidii wiosną, gdyż bardzo intensywnie "placze", tracąc zapasy pokarmów, co pogarsza jej kondycję.

Zielonożółte owoce aktinidi ostrolistnej

Na początku lipca możemy wyciąć wszystkie zbędna pędy. W tym czasie znajdujemy na krzewie przyrosty roczne mające od 20 do 60 cm długości, które już zakończyły wzrost lub wkrótce przestaną rosnąć. Wszystkie takie pędy należy pozostawić. Oprócz nich są pędy długie, intensywnie rosnące, mające od 80 cm do 3 m długości. Pędy te wycinamy, by krzew nie rozrastał się ponad miarę. Pędów do wycięcia jest od kilku do kilkunastu, a pojawiają się nie wcześniej jak po pięciu latach po posadzeniu krzewów. W celu odmłodzenia i przerzedzenia starszych krzewów aktinidii wykonujemy cięcie pod koniec zimy. Zimą wycinamy drobne i najstarsze pędy, a zostawiamy pędy młode, grubości ołówka lub nieco mniej. Po takim cięciu, korona pnącza przejaśnia się, liście są bardziej okazałe, kwitnienie obfitsze, owoce większe. Pracy tej nie da się wykonać latem, ponieważ wśród liści nie widać, które gałązki są do wycięcia. Co 3-4 lata wykonujemy cięcie odmładzające.