WITAM SERDERCZNIE NA STRONACH FLORLANG I ZAPRASZAM NA ZAKUPY DO INTERNETOWEGO SKLEPU

glowna
lisciaste
iglaste
miododajne
sadzenie
ochrona
pielegnacja
strefy
kontakt
sklep

AKTINIDIA CHIŃSKA (KIWI) - Actinidia chinensis


Pn±cze aktinidi chińskiej z owocami

Aktinidia chińska zwana kiwi, pochodzi z Chin, jest pn±czem prawoskrętnym, uprawianym w Nowej Zelandii, w Australii, Kalifornii, Chile, Południowej Afryce i nad Morzem ¦ródziemnym. Nazwę kiwi ro¶lina otrzymała od Nowozelandczyków na pocz±tku XX wieku, i tam obecnie znajduj± się największe jej plantacje.Jest ro¶lin± dwupienn±, na osobnych ro¶linach występuj± kwiaty męskie i żeńskie.

aktinidia chińska

Aby uzyskać owoce konieczne jest zatem posadzenie przynajmniej jednej odmiany męskiej i jednej odmiany żeńskiej. Je¶li chcesz uprawiać większ± liczbę tych pn±czy, to na 8 egzemplarzy żeńskich musi przypadać przynajmniej jeden męski. Li¶cie miękkie, do¶ć duże, o sercowatym kształcie, pokryte czerwonobr±zowymi włoskami. Kwiaty s± piękne, do 5 cm ¶rednicy, żółtawo-białe.

Biało-zółte kwiaty aktinidi chińskiej


Owoce br±zowe i owłosione, maj± kształt jajowaty, często bardziej wydłużony, o wielko¶ci kurzego jaja. Owoce aktinidii dojrzewaj± jesieni±, a po osi±gnięciu dojrzało¶ci spożywczej nie przejrzewaj± i nie spadaj±. Mog± pozostać na ro¶linie ponad 2 miesi±ce. Ogromn± zalet± owoców aktinidii chińskiej jest to, że zawieraj± bardzo dużo witaminy C, bij±c pod tym względem nawet owoce dzikiej róży. Pędy i li¶cie aktinidii wydzielaj± olejki eteryczne, które s± uwielbiane przez koty.

Pokryte włoskami owoce aktinidi chińskiej

Aktinidia lubi stanowiska ciepłe i osłonięte od wiatrów ale nie w pełni słoneczne. Dobrze ro¶nie tylko na zdrenowanych, żyznych glebach, mog± to być gleby bardziej piaszczyste lub gliniaste, ale najważniejsze, aby były żyzne, pulchne i nie przesychaj±ce. Gleba powinna mieć odczyn lekko kwa¶ny lub obojętny o pH 5-6,5. Aktinidie s± wrażliwe na susze i wymagaj± obfitego podlewania, zwłaszcza w czasie intensywnego wzrostu jak i podczas upałów. Aktinidia chińska jest wrażliwa na mrozy i dlatego nadaje się do uprawy pod osłonami.Nie wymaga regularnego cięcia, ale od czasu do czasu wykonujemy pod koniec zimy cięcie prześwietlające oraz skracamy zbyt długie pedy.